МОЗАЙКИТЕ

Дата на публикуване: 23.07.2025 15:38

МОЗАЙКИТЕ

 

ГОРГОНА МЕДУЗА

Най-впечатляващата мозайка покрива пода на дневната стая – трапезария с размери 8,00 x 8,00 м. Тя представя щита на богиня Атина Палада, украсен в средата с отрязаната глава на Горгона Медуза и е имала мисия да защитава стопаните на дома от злото.

Според гръцката митология лицето на Медуза Горгона (ужасната) вкаменявало всеки, който го погледнел. Героят Персей успял да обезглави спящата Горгона Медуза, като пристъпял към нея гърбом и гледал отражението ѝ в медния си щит (подарък от Атина Палада). Персей подарил отрязаната глава на Горгоната на богинята Атина Палада, която я прикрепила към своя щит, за да плаши враговете.

Интересно: Независимо къде ще застанете и от коя страна ще погледнете мозайката, погледът на Горгона Медуза ще Ви гледа в очите и ще Ви следи. 

САТИР И АНТИОПА

Подът на спалнята на сградата (4,40 х 5,60 м) е покрит с мозайка, илюстрираща една от многобройните любовни авантюри на върховния страрогръцки бог Зевс. Това е една от малкото и от най-хубавите антични мозайка с този сюжет и единствената с гръцки надпис – ΣΑΤΥΡΟΣ / ΑΝΤΙΟΠΗ. Според Омир Антиопа била прелъстена от Зевс, преобразен на млад сатир.

ОТВЛИЧАНЕТО НА ГАНИМЕД

Приемната зала (13,40 х 5,60 м) е най-голямото помещение от сградата, покрито с мозайка. Едно от централните пана представя старогръцката легенда за отвличането на Ганимед. Засега това е единствената мозайка с този сюжет, открита в България. В гръцката митология Ганимед е най-красивият между смъртните. Заради красотата му Зевс изпратил орел да го похити и го взел на Олимп за виночерпец на боговете, като му дарил вечна младост.

СЕЗОНИ

Мозайката „Сезони“ е покривала пода на женската стая (8,60 х 7,80 м). При едно от преустройствата на сградата по-голямата част от мозайката била унищожена. В правоъгълна рамка от геометрични орнаменти е вписана кръгла емблема вероятно с фигурален характер, заобиколена от сложно преплитащи се геометрични орнаменти. В незапълнените пространства са изобразени петел, който кълве грозд, птици и чифт римски сандали. В ъглите на орнаменталната рамка са били изобразени алегориите на четирите годишни сезона с техните характерни атрибути. Запазен е бюстът на есента, представен като млада жена със златотъкана дреха.

ПАНОНСКИ ВОЛУТИ

Мозайката „Панонски волути“ е открита при спасителни разкопки през 1949 г. в източната част на Марцианопол в постройка с неизвестно предназначение (може би старохристиянска базилика). Украсата на мозайката се състои от повтарящи се геометрични мотиви (заимствана вероятно от декорацията на саркофази) в четири цвята.


  1. МОЗАЙКИТЕ - Текуща страница
  2. ЗЛАТНОТО СЪКРОВИЩЕ
  3. МУЗЕЯТ