Проект „Кръгова икономика за устойчива Европа“ - EU4EARTH

Дата на публикуване: 01.11.2022 12:24

 

          

Последните години все повече променя облика на Европейския съюз и парламент все по-често се говори за Европейския съюз, неговите приоритети и цели, както и до колко представителите в Парламента се вслушват в гласовете на своите избиратели. През последните години всички бяхме изправени пред редица предизвикателства – от Ковид пандемията до войната в Украйна. Темата е доста обширна, а както винаги – гледните точки са многобройни и многообразни . За това решихме да Ви запознаем с един от многото проекти, финансирани директно от Европейския съюз, а именно програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV) и проектът на община Девня – „Кръгова икономика за устойчива Европа“ - EU4EARTH насочен към още една тема, която в последните години показа своята важност за развитие, а именно климатичните промени и възможностите за внедряване на кръгова икономика за адаптиране към промените и намаляване на негативния отпечатък върху климата.

Светът е изправен пред прага на неизбежно изменение на климата, което вече засяга всеки от нас, независимо дали го осъзнаваме или не. Има все повече нетипични явления, а човешката дейност е един от основните фактори, допринасящи за бързото изменение на климата. Това е причината обществото да е в основата на промяната, за да се ограничат негативните последици, които ще доведат до много последствия за населението, особено сред по-слабо развитите страни.

Чрез осъществяването на проекта успяхме да съберем на едно място представители от различни организации и гражданското общество в три-дневна конференция, която се проведе в началото на месец 10-12 октомври 2022 год. В гр. Девня, което допринесе за ангажиране на гражданското общество с проблемите, които всеки от нас създава пряко или косвено, като насочи вниманието към възможностите на кръговата икономика и ролята на обществото за нейното въвеждане. По време на събитие, взеха участие гости от гости от 5 различни държави от Европа, представляващи 7 региона, а именно - Р. Италия от община Фойано Ди Валфорторе, Р. Малта – общините Биргу и Гарб, Р. Гърция – НПО – „Международен център за устойчиво развитие“ от община Йоанина, както и от община Агия, от Р. Естония – НПО – EEsty – „People to people”. За желащите, които имаха притеснение да участват физически в събитието или бяха възпрепятствани бе организирана и онлайн стая и предаване на събитието на живо.

 С провеждането на конференция успяхме да обърнем внимание към една все по-важна за нас тема, особено във време на геополитически кризи и все по-осезаеми климатични промени, изправяйки ни пред изключително трудни решения, всички участници – публични организации, производствена и преаботваща промишленост, гражданското общество, НПО и др., а именно кръговата икономика като една от възможностите за адаптиране към климатичните промени и намаляване на негативното въздействие на човечеството към природата.

Моделът на кръговата икономика е все по-често назоваван, едновременно от политици, академични среди, бизнес, професионални и граждански организации, като най-адекватен и най-ефикасен модел на икономическо функциониране, който може да предложи конкретни отговори и решения на предизвикателствата, пред които съвременните общества са изправени днес. Предизвикателства като климатичните промени и техните последствия, и негативни ефекти върху околната среда (изчерпване, замърсяване, унищожаване на природните ресурси, загуба на биоразнообразието), за които са отговорни човешките дейности структурирани според логиката на доминиращия линеен икономически модел.

Чрез реализирането на проекта успяхме да ангажираме представители от гражданското общество, бизнеса и публичната администрация с проблемите, които всеки от нас създава пряко или косвено, като насочи вниманието към възможностите за въвеждането на кръговата икономика и ролята на обществото в нея. Нашата амбиция е да стимулираме и осигурим условия, улесняващи постепенното трансформиране на икономическите отношения от линейни към кръгови модели.

В проекта взеха участие експерти от различни области и граждани от различни европейски държави – Малта, Естония, Гърция, Италия и България, провеждайки 3-дневен форум с различни панели и възможности за дискусии, обмяна на опит и добри практики, запознаване с особеностите на отделните страни, обсъждане на проблеми, страхове и пречки, както и формиране на бъдещ образ на бъдеща Европа.

Бе представен един сравнително нов поглед, бяха споделени успешни модели и практики, страхове, проблеми и пречки пред участниците, но и възомжни решения за тяхното преодоляване. Позволи ни да се съберат на едно място граждани и водещи специалисти в областта на кръговата икономика, общинската администрация, научни организации, представители от бизнеса, гражданското общество, неправителствени организации и представители от община Девня.

Бяха представени добри практики за работещи решения в областта на обученията на пероснал на компаниите за прилагане на модели и важността от внедряването на кръгова икономика, модели за възобновяеми енергийни източници за задоволяване на енергийните потребности на общини, модели за управление на битовите отпадъци и разделното събиране, иновации в областта на съхранението на електроенергия в батерии от автомобилни укумулатори, пречистване на въздуха в градски условия, иновативни биостимуланти на хумусна основа за повишаване добивите на земеделски култури и подобряване на тяхната устойчивост, ветрогенерато като част от общински стратегии за енергийна независимост и др. Модели.

От години един от приоритетите на общината е да работи за намаляване на негативния отпечатък на човечеството върху природата, а възможностите на съвременните технологии ни позволяват да използваме и внедряваме различни методи и системи, които да водят след себе си нулеви емисии и отпадъци. Но от своя страна това е много сложен и трудоемък процес, който обхваща всички сфери от нашия живот и икономиката. Тук е необходимо и да привлечем гражданското общество и другите МСП, защото е необходимо промяната да обхване всички ни – от отделните личности, малки организации, до държавната администрация и големите предприятия. Обсъжданите области и сфери са с мултинационално значение поради своя обхват и възможности за приложимост на отделни елементи в различни места, както и необходимост от постоянно развитие заедно с променящите се технологии, общество и потребление.

Не на последно място, реализирането на дейностите по проекта допринесе и за опознаване на участниците с особеностите на другите партньори. Това повиши доверието и  подобри взаимоотношенията между гражданите на отделните държави. Спомогна и за разбирането на културното многообразие на Европа и повиши трансграничното сътрудничество между организациите за продълване изпълнението на дейностите и развиването на нови проекти. Проблемите са възможни да се решат единствено със съвместна работа, а тя, заедно с общия проблем, винаги води до подобряване на взаимоотношенията, сътрудничеството и изграждането на дълготрайно партньорство.

Галерия